Prawo przedsiębiorców

Korzystaj z szans i eliminuj ryzyko w biznesie. Prowadź przedsiębiorstwo odważnie, ale i rozważnie, by uniknąć pułapek i zbędnych strat. Poznaj wskazówki prawne dla przedsiębiorców – zarówno tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i właścicieli spółek.

Na stronie wskazowkiprawne.pl znajdziesz informacje o nowościach w przepisach, dowiesz się wszystkiego na temat spółek oraz co zrobić w przypadku niespodziewanych kłopotów. Poznasz sposoby na problemy z fiskusem i nieuczciwym, biznesowym partnerem.

Ostatnie wpisy na blogu

45 tys. kary dla pracodawców? Nowe przepisy w kodeksie

Surowe przepisy dotyczą tych pracodawców, którzy będą nierzetelnie wspierać pracowników uchylających się od płacenia alimentów. Praktyka zaniżania wynagrodzenia w przypadku rodziców zalegających z płaceniem na rzecz dzieci była bardzo powszechna. Wprowadzone przepisy mają odstraszyć przede wszystkim pracodawców, bo za tego rodzaju przewinienie mogą zostać zobowiązani do zapłaty wysokich grzywien. Do tej pory, jak wynikało z…

Pomoc dla przedsiębiorców. Kto może liczyć na wsparcie?

Jednorazowe świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek oraz dotacje w wysokości 5 tysięcy złotych – to główne założenia tarczy branżowej, która ma wesprzeć przedsiębiorców odnotowujących straty. Pomoc ma być reakcją rządu na wprowadzane obostrzenia w walce z epidemią, które unieruchomiły wiele branż. Tarcza nie dotyczy jednak wszystkich poszkodowanych firm, ale wybranych przedsiębiorców, co spotkało się z…

Umorzenie mikropożyczki? Nie zapomnij o trzech istotnych warunkach

Mikropożyczki miały wypełnić dziurę w budżetach przedsiębiorców, którzy borykają się z problemami finansowymi z powodu epidemii koronawirusa. Kwota 5 tys. złotych zapewniona w tarczy antykryzysowej dla wielu nie jest wystarczająca. Przedsiębiorcy złożyli wniosek o przyznanie mikropożyczek, zachęceni zapowiedzią, że będzie istniała możliwość umorzenia spłaty pożyczki. Prawo przewiduje, że pożyczka będzie bezzwrotna, pod warunkiem, że przedsiębiorcy…

Chcesz zwolnienia ze składek? Uważaj na pułapkę w przepisach

Mikroprzedsiębiorcy na potęgę składają wnioski o zwolnienie z opłacania składek ZUS w marcu, kwietniu i maju w związku z epidemią koronawirusa. To jedno z najbardziej oczekiwanych rozwiązań tarczy antykryzysowej, ale dotyczy wyłącznie pracodawców zatrudniających do 9 pracowników. W ustawie nie zabrakło skomplikowanych kruczków prawnych, których pominięcie może skutkować odrzuceniem wniosku o zwolnienie. Dopiero wnikliwa analiza…

Wielka reforma procedury cywilnej weszła w życie. Co nowego w przepisach?

Ponad 300 przepisów zmienionych, nowe instytucje i obowiązki dla stron – 7 listopada weszła w życie największa od niemal siedmiu lat nowelizacja procedury cywilnej. Nowe przepisy, w ocenie przedstawicieli resortu sprawiedliwości, mają znacznie uprościć i przyspieszyć procesy cywilne. Prostsze sprawy mają być rozstrzygnie już na pierwszej rozprawie, sądy będą przygotowywały plany rozpraw, zmieniają się zasady…

Nowa metoda oszustów! Jak ochronić swój biznes?

To zuchwała metoda, która pozwala oszustom wyłudzić dziesiątki tysięcy złotych. Śledczy przestrzegają przed fałszywymi wiadomościami e-mail. Hakerzy wymyślają wciąż nowe metody wyłudzania pieniędzy. Wykrycie sprawców i odzyskanie utraconych kwot jest niemal niemożliwe. Na służbową skrzynkę przychodzi wiadomość e-mail, nie wyróżniająca się… jakich wiele. W nagłówku logo zaprzyjaźnionej spółki, aktualne dane kontaktowe oraz informacja o zmianach…

Jak ograniczyć odpowiedzialność i ryzyko w przedsiębiorstwie? Spółka z o.o. komandytowa

W każdym przedsiębiorstwie wraz ze wzrostem zysków, rośnie również potencjalna odpowiedzialność wspólników. Przychodzi moment, gdy przedsiębiorcy szukają rozwiązania jak zmniejszyć ich osobiste ryzyko i stabilnie rozwijać biznes. Wówczas sposobem może być dostosowanie formy prawnej do modelu prowadzonej działalności gospodarczej. Atrakcyjną konstrukcją może być założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej. Przybywa klientów, ale i zobowiązań,…

Wyrok zaoczny w sprawie cywilnej – co dalej?

Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z wymiarem sprawiedliwości oczekują, że zablokują postępowanie, gdy nie będą stawiać się na wezwania. Nic bardziej mylnego. Sąd może wydać wyrok wyłącznie na podstawie twierdzeń i dowodów przedstawionych przez powoda. Wyrok taki uznawany za wyrok zaoczny jest wydawany, gdy na posiedzeniu nie stawił się pozwany lub nie brał…

Dlaczego spółka jawna jest bardzo ryzykowna?

Pomimo, że jest jedną z najprostszych postaci spółek i można dowolnie kształtować jej organizację, spółka jawna jest dość ryzykowną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólnicy zapominają o podatkowych korzyściach, gdy do ich drzwi po raz pierwszy zapukają wierzyciele. Kwestia odpowiedzialności wspólników jest podstawową wadą tych spółek. Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, jednak na podstawie ustawy…

Zwrot towaru kupionego przez Internet

https://www.youtube.com/watch?v=O31je7dc7QI Kupując coś poza lokalem przedsiębiorcy albo na odległość, na przykład przez Internet jesteśmy uprzywilejowani. Mamy prawo do odstąpienia od umowy – to prawo, którego nie mają zwykli kupujący w tradycyjnym sklepie. Dzięki temu pomimo, że wybieraliśmy coś przed monitorem, to też mamy szansę na zapoznanie się z towarem. Mamy 14 dni na przemyślenia! 14…

Sposób na udaną reklamację

https://www.youtube.com/watch?v=MX1JN9q4Euw Jak reklamować by odnieść sukces? Czy mogę reklamować produkt tylko z tytułu gwarancji? Co zrobić, gdy gwarancja skończyła się lub producent nie uznał gwarancji? Czy mogę skorzystać z rękojmi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w filmie. Jeśli masz wątpliwości, to pytaj! Polecam wzory pism udostępnione przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów: Reklamacja towaru Reklamacja…

Dodaj komentarz