Przedszkola, galerie handlowe, hotele będą otwarte. Po majówce zniesienie wielu obostrzeń

Rząd zdecydował o zniesieniu części restrykcji w związku z epidemią koronawirusa. Już 4 maja zostaną otwarte galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, instytucje kultury. Od 6 maja stopniowo będą otwierane przedszkola i żłobki. Kolejne etapy luzowania obostrzeń rząd planuje wprowadzać co dwa tygodnie, będą zależeć od przyrostu zachorowań, dystansowania społecznego, wydajności służby zdrowia.

Już 4 maja otwarte zostaną:

  • galerie handlowe – mają w nich obowiązywać podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach – jeden klient na 15 mkw (siłownie, przestrzeń rekreacyjna i restauracyjna będą zamknięte), sklepy budowlane czynne w weekendy;
  • hotele i miejsca noclegowe (bez basenów i siłowni); Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.
  • zabiegi rehabilitacyjne (nie dotyczy salonów masażu);
  • niektóre instytucje kultury: biblioteki, muzea i galerie sztuki;
  • stacje rowerów miejskich;

Obowiązuje wciąż społeczny dystans – 2 metry między ludźmi w miejscach publicznych.

Otwarcie żłobków i przedszkoli

Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że w drugiej fazie odmrażania gospodarki, od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. „Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe” – przekazał premier.

Morawiecki zapewnił, że osobom, które nie będą mogły „oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka” będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Zachęcał jednocześnie, by jednostki samorządowe „w odpowiednich warunkach” otwierali żłobki i przedszkola.

Podkreślił, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w tych placówkach.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa.

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. Rząd przypomina, że należy pamiętać:

  • O zachowaniu 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo należy zasłaniać nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Kolejne etapy luzowania obostrzeń co dwa tygodnie

Dalsze znoszenie ograniczeń będzie zależeć od przyrostu zachorowań, dystansowania społecznego, wydajności służby zdrowia.

Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Rząd stale obserwuje sytuację epidemiczną, analizuje dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitoruje wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie rząd podejmuje decyzję.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie jest ich 12 415. Resort podał, że zmarło kolejne 10 osób, w sumie zanotowano 606 zgonów.

Dane te uzupełnił na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. „Mamy liczbę osób, które wyzdrowiały – to jest liczba 370, a więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba nowych osób, które zostaną zakażone koronawirusem w Polsce, które wejdą do tej liczby przypadków osób chorych versus te, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, w którym możemy powiedzieć, że rzeczywiście jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją” – podkreślił szef rządu.

Zwrócił uwagę, że w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii czy Holandii sytuacja jest trudniejsza. „Tam liczba przypadków na milion mieszkańców jest kilka albo kilkanaście razy większa niż w Polsce. I to jest też pewnego rodzaju przestroga dla nas, żebyśmy nasz system luzowania obostrzeń dostosowali do przygotowania naszej służby zdrowia, ale także właśnie do tego w jaki sposób udaje nam się zapanować nad koronawirusem” – zaznaczył Morawiecki.

Dodaj komentarz